مشاوره روانشناسی

روانشناسی

کمبود ویتامین d خطر سردرد مزمن را افزایش می‌دهد
منبع :
دانشگاه شرقی فنلاند
خلاصه :
براساس یک مطالعه جدید , کمبود ویتامین d ممکن است خطر سردرد مزمن را افزایش دهد .
بنا بر یک مطالعه جدید از دانشگاه شرقی فنلاند , کمبود ویتامین d ممکن است خطر سردرد مزمن را افزایش دهد . یافته‌ها در گزارش‌های علمی منتشر شده‌است .
هدف از این مطالعه بررسی میزان ویتامین d سرم و بروز سردرد در مردان مبتلا به سردرد می‌باشد . سطح ویتامین d سرم کم‌تر از 5 / 1 nmol / l است که به طور کلی آستانه کمبود ویتامین d در نظر گرفته می‌شود . سردرد مزمن حداقل به طور هفتگی توسط مردان غیر متخصص گزارش شد و مردان گزارش دادند که سردرد مزمن سطح ویتامین d را نسبت به افراد دیگر کاهش داده‌است .
هنگامی که جمعیت مطالعه به چهار گروه براساس سطوح سرمی ویتامین d تقسیم شدند , گروه با کم‌ترین سطح دچار سردرد مزمن در مقایسه با گروه با بالاترین سطح بودند . سردرد مزمن اغلب توسط مردانی که خارج از ماه‌های تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر بررسی می‌شدند , گزارش می‌شد . میزان ویتامین d سرم در طی ماه‌های تابستان بیشتر است .
این مطالعه به انباشت شواهد مرتبط با دریافت کم ویتامین d به افزایش خطر بیماری‌های مزمن می‌افزاید . سطوح پایین ویتامین d با خطر سردرد نیز همراه است .
در فنلاند و در کشورهای دیگر دور از خط استوا , اشعه ماورا بنفش خورشید منبع کافی ویتامین d در ماه‌های تابستان است , اما خارج از فصل تابستان , مردم باید مطمئن شوند که ویتامین d کافی از غذا یا مکمل‌های ویتامین d دریافت می‌کنند .
هیچ مدرک علمی مربوط به مزایا و اثرات نامطلوب استفاده طولانی‌مدت در دوزهای بالاتر وجود ندارد . آزمایش ویتامین d فنلاند که در حال حاضر در دانشگاه شرقی فنلاند در حال انجام است , این سوال را روشن خواهد کرد چرا که آزمایش پنج ساله اثرات دوزهای روزانه ویتامین d را بر عوامل خطر و توسعه بیماری‌ها بررسی می‌کند . شرکت کنندگان در این جلسه , مکمل ویتامین d را در هر روز دریافت می‌کنند . در این تحقیق تاثیر مکمل ویتامین d بر شرایط مختلف درد بررسی شده‌است .
سردرد خوشه‌ای : دردناک اما قابل‌درمان , قابل پیش‌گیری
منبع :
مرکز پزشکی ویک فارست
خلاصه :
اغلب به دلیل شدت آزاردهنده درد , سردردهای ناشی از خوشه سه برابر بیشتر از زنان ضربه می‌زنند .
اغلب به دلیل شدت آزاردهنده درد , سردردهای ناشی از خوشه سه برابر بیشتر از زنان ضربه می‌زنند .
او گفت : " بیماران به من می‌گویند که احساس می‌کنند با یک بستنی پاره‌پاره می‌شوند و بدتر از چیزی است که تا به حال احساس کرده‌اند . "
" از آنجا که آن‌ها بسیار نادر هستند , اغلب با میگرن و آلرژی اشتباه نمی‌شوند و به طور مناسب درمان نمی‌شوند . "
سردردهای دسته یک سری از سردردهای بسیار کوتاه اما بسیار دردناک هستند که معمولا ً در همان زمان روز و شب برای چندین هفته رخ می‌دهند . آن‌ها به یک طرف سر , اغلب پشت یا اطراف یک چشم ضربه می‌زنند , و ممکن است با یک هاله مانند میگرن و تهوع همراه باشند . درد شدید می‌تواند تا سه ساعت ادامه یابد و اغلب مردم را از خواب بیدار می‌کند .

منبع سایت علم روز

+ نوشته شده در  پنجشنبه 20 دی 1397ساعت 15:08  توسط فهیمه  | 

 
ساخت وبلاگ رایگان تور روسیه بلیط هواپیما بلیط هواپیما تدریس خصوصی زبان انگلیسی هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند چاپ دیجیتال گریتینگ
بستن تبلیغات [X]